alkoholizm w społeczeństwie

Dlaczego alkoholizm jest chorobą społeczną?

Choroba alkoholowa jest przyczyną wielu nieszczęść i tragedii. Potrafi w naprawdę krótki czas zaprzepaścić to, co budowaliśmy w pocie czoła przez wiele lat. Często zaczyna się niewinnie, a alkoholizm niczym cichy zabójca obejmuje coraz to nowe dziedziny życia. Dziś zastanowimy się dlaczego alkoholizm nazywa się ogólnie chorobą społeczną.

Warto przeczytać - SKUTKI ALKOHOLIZMU W RODZINIE

Choroba społeczna z poważnymi skutkami

Sprawa jest prosta. Skutki alkoholizmu są odczuwalne nie tylko dla samego uzależnionego. Niestety najbliższe otoczenie alkoholika, czyli rodzina, przyjaciele, społeczeństwo pracy itd. Ten krąg poszerza się, gdy pomyślimy o ofiarach wypadków spowodowanych przez alkoholików i innych ciężkich przypadków.

Alkoholizm jest chorobą chroniczną i długotrwałą. Ogranicza prawidłowe życie w społeczeństwie, prawidłowe wykonywanie obowiązków w pracy czy w domu. Często jeśli alkoholik ma dzieci, jego choroba bardzo wpływa na nie. Dzieci takie określa się DDA, czyli dorosłymi dziećmi alkoholików, obciążonych jarzmem alkoholizmu.

Jak walczyć z alkoholizmem w społeczeństwie

Jeśli alkoholizm to choroba społeczna, to logicznym jest fakt, że także społeczeństwo może wpłynąć na alkoholika. I bynajmniej nie chodzi tu o pobłażanie czy głaskanie po głowie, a raczej o ostrą reakcję, pomoc, gdy tylko pojawią się przesłanki do alkoholizmu. Ważne jest nie tylko uświadamianie, ale także pokazanie, że najlepszym krokiem w takiej sytuacji jest udanie się na terapię. Ważna jest cierpliwość, a o nią zawsze trudno, gdy alkoholik podejmuje wciąż to nowe i czasami niezbyt logiczne decyzje, które wpływają na dalszą destrukcję organizmu oraz życia.

Statystyki
nie kłamią

Niestety co roku statystyki zatrważają. Alkoholizm to wciąż bardzo duży i ważny problem społeczny, który sieje ogromne żniwo. Zwiększa się ilość kobiet, które nadużywają alkohol (także w ciąży). Obniża się wiek pijących, a sam alkohol jest często odskocznią od problemów.

statystyki alkoholizmu

Najlepsze Ośrodki Leczenia Uzależnień wedle znanego rankingu:

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *