alkoholizm w społeczeństwie

Dlaczego alkoholizm jest chorobą społeczną?

Choroba alkoholowa jest przyczyną wielu nieszczęść i tragedii. Potrafi w naprawdę krótki czas zaprzepaścić to, co budowaliśmy w pocie czoła przez wiele lat. Często zaczyna się niewinnie, a alkoholizm niczym cichy zabójca obejmuje coraz to nowe dziedziny życia. Dziś zastanowimy się dlaczego alkoholizm nazywa się ogólnie chorobą społeczną.

Warto przeczytać – SKUTKI ALKOHOLIZMU W RODZINIE

Choroba społeczna z poważnymi skutkami

Sprawa jest prosta. Skutki alkoholizmu są odczuwalne nie tylko dla samego uzależnionego. Niestety najbliższe otoczenie alkoholika, czyli rodzina, przyjaciele cierpią najmocniej z powodu choroby. Życie zawodowe osoby uzależnionej od alkoholu najczęściej kończy się dość szybko, jeśli nie zostają podjęte próby leczenia choroby alkoholowej. Ten krąg poszerza się, gdy pomyślimy o ofiarach wypadków spowodowanych przez alkoholików i innych ciężkich przypadków, spowodowanych pod wpływem alkoholu. Choroba ma ogromny wpływ na społeczeństwo, dlatego podejmowane są różne akcje społeczne polegające na zwiększeniu świadomości dotyczącej tej wyniszczającej choroby.

Alkoholizm jest chorobą chroniczną i długotrwałą. Ogranicza prawidłowe życie w społeczeństwie, prawidłowe wykonywanie obowiązków w pracy czy w domu. Często jeśli alkoholik ma dzieci, jego choroba bardzo wpływa na nie. Dzieci takie określa się DDA, czyli dorosłymi dziećmi alkoholików, obciążonych jarzmem alkoholizmu. Przez picie rozpadają się związki, rozpadają się rodziny. Ma to ogromny wpływ na całe społeczeństwo, dlatego tak ważna jest profesjonalna pomoc osobom uzależnionym.

Jak walczyć z alkoholizmem w społeczeństwie

Jeśli alkoholizm to choroba społeczna, to logicznym jest fakt, że także społeczeństwo może wpłynąć na alkoholika. I bynajmniej nie chodzi tu o pobłażanie czy głaskanie po głowie, a raczej o ostrą reakcję, pomoc, gdy tylko pojawią się przesłanki do alkoholizmu. Stanowcze reakcje są wskazane, jednak nie można zapomnieć o wsparciu, które jest tak ważnym elementem podczas terapii.

Ważne jest nie tylko uświadamianie, ale także pokazanie, że najlepszym krokiem w takiej sytuacji jest udanie się na terapię. Ważna jest cierpliwość, a o nią zawsze trudno, gdy alkoholik podejmuje wciąż to nowe i czasami niezbyt logiczne decyzje, które wpływają na dalszą destrukcję organizmu oraz życia. Rodziny alkoholika, często piętnowane są przez społeczeństwo, a powinny być wspierane na każdym kroku w tej nowej i trudnej dla nich sytuacji.

Statystyki nie kłamią

Niestety co roku statystyki zatrważają. U coraz większej ilość osób diagnozuje się chorobę alkoholową.Wpływ na to, że jest ona coraz częściej diagnozowana, może mieć zarówno świadomość społeczna, jak i większa wiedza na temat tej choroby. Mimo że osoby uzależnione często starają się ukrywać jej objawy to jednak wraz z postępowaniem kolejnych etapów, coraz trudniej ukryć destrukcyjne efekty bycia uzależnionym. Alkoholizm to wciąż bardzo duży i ważny problem społeczny, który sieje ogromne żniwo. Osoby tracące rodzinę i pracę często kończą na ulicy, wpływając tym na całe społeczeństwo.

Zwiększa się ilość kobiet, które nadużywają alkohol (także w ciąży), to właśnie panie są statystycznie bardziej narażone na tę chorobę. Obniża się wiek pijących, mimo kampanii uświadamiających oraz obostrzeń w sprzedaży alkoholu. Alkohol nie może być odpowiedzią na stres i problemy życia codziennego, jeśli zauważasz u siebie pojawienie się problemu alkoholowego, skorzystaj z pomocy profesjonalistów.

statystyki alkoholizmu

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *