terapia alkoholizmu

Na czym polega terapia alkoholowa

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że alkoholizm jest chorobą, która wymaga leczenia tak jak nowotwór czy zapalenie płuc. Nie ma znaczenia, w jakim stadium zaawansowania jest nałogowiec, zawsze jedyną szansą na odratowanie się jest profesjonalna terapia alkoholowa. Pytanie tylko- jak ona wygląda w praktyce? Co się na niej robi? Jak długo trwa? Na najczęściej zadawane pytania, postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

"IM SZYBCIEJ ZGŁOSISZ SIĘ NA TERAPIE ALKOHOLOWĄ TYM WIĘKSZE SZANSE, ŻE UDA SIE TOBIE POZBYĆ UZALEŻNIENIA"

Jak wygląda terapia alkoholowa

Do najbardziej charakterystycznych rodzajów odwykowych terapii zalicza się zajęcia organizowane z wykwalifikowaną kadrą specjalistów w zamkniętych ośrodkach odwykowych. Tam pacjent otrzymuje kompleksowe leczenie, przez co rozumie się nie tylko jako zahamowanie u alkoholika ciągu, w jaki wpadł, ale też i detoksykację organizmu oraz uświadomienie uzależnionemu, że wymaga leczenia. Dzięki fachowemu wsparciu ludzi znających doskonale problem alkoholizmu, możliwe staje się utrzymanie poddanego terapii pełnej abstynencji.

terapia alkoholizmu

Przeważnie terapia uzależnień startuje parotygodniowym wyczerpującym programem terapeutycznym. Warunki, jakie panują w doraźnych placówkach, czyli takich, gdzie pacjent nie zamieszkuje na czas leczenia, ale zjawia się na zajęcia czy rozmowy są nieco ubogie w porównaniu z tym, co ma do zaoferowania pacjentom klinika czy ośrodek stacjonarny, zamknięty. Przede wszystkim choremu poświęcana jest dużo większa uwaga. Terapeuci mogą realizować swoje programy „uzdrawiania” alkoholików znacznie sprawniej, bowiem mają ich na oku non stop. Tym samym terapia jest dużo bardziej intensywna, a jej efekty prędzej zauważalne i szybsze.

Niezbędnym elementem każdej terapii uzależnienia od alkoholu jest część grupowa oraz indywidualna. Renomowane kliniki czy ośrodki, jako obowiązkowy element, przewidują w swych usługach również terapie nawrotów czy terapię pogłębioną. To już zależy natomiast od konkretnego przypadku.

Tak czy inaczej leczenie alkoholizmu w placówkach z kompetentnym personelem, zawsze powinno wiązać się z uporządkowaniem życia w różnym wymiarze – doprowadzeniem pacjenta do ładu pod względem psychicznym, uświadomienie mu problemu i wspieranie w walce, ale też wyrobienie kondycji fizycznej, a nawet pogłębienie relacji z otoczeniem czy życia duchowego bądź uczuciowego. Terapia daje motywację do pracy nad sobą i mobilizuje do odstawienia butelki.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *