walka z alkoholizmem

Jak samemu walczyć z alkoholizmem

Blisko 4,5 miliona ludzi w naszym kraju przyznaje się do systematycznego spożywania napojów alkoholowych. W praktycznie 800 tysiącach przypadków mowa już o prawdziwie uzależnionych, którzy wymagają specjalistycznego leczenia bądź są w trakcie terapii. By nie popaść w tak ciężki do zwalczenia alkoholizm w stadium zaawansowanym, który będzie wymagał jedynie profesjonalnej terapii odwykowej w zamkniętym ośrodku, dobrze jest już obserwując u siebie pierwsze objawy nałogu podjąć konkretne kroki mające na celu zredukowanie odczuwanego pociągu do trunków. O tym, jak to zrobić nieco więcej poniżej.

"800 TYSIĘCY OSÓB JEST UZALEŻNIONYCH,
NIE POZWÓL ABYŚ I TY BYŁ W TYM GRONIE"

Rośliny i Zioła

rośliny - walka z uzależnieniem

Niesamowicie istotną rolę w zakresie ograniczania chęci sięgnięcia po butelkę alkoholu odgrywają zioła. Istnieje szereg różnorodnych rodzajów roślin, jakie okazują się w walce z alkoholizmem bardzo pomocne. Wśród nich warty wyszczególnienia jest między innymi korzeń kudzu. Jego znakomite właściwości dostrzegalne były jeszcze przez starożytnych Chińczyków, którzy wiedzieli, że zawarte w ziele substancje zaliczane do grupy izoflawonów pozwalają zmniejszyć potrzebę picia alkoholu. Podobne działanie ma również kopytnik. Jest on po to, aby skutecznie zniechęcać do picia poprzez odczuwanie mdłości chociażby przy samym poczuciu woni alkoholu.

Aminokwasy

aminokwasy - leczenie alkoholizmu

Jeżeli pojawia się prawdziwe uzależnienie od alkoholu, praktycznie zawsze wiąże się ono z zaburzeniem aktywności kilku substancji zwanych neuroprzekaźnikami. Są to glutamina, dopamina i serotonina, a także receptury GABA. Im więcej pijemy, tym działanie ostatnich z wymienionych składników wspomagających, wręcz koordynujących pracę mózgu, jest słabsze. W konsekwencji tego człowiek staje się agresywny, mniej nad sobą panuję i chętniej sięga po kieliszek. Jeżeli zadbamy o to, aby wyżej wymienione substancje były na odpowiednim poziomie, będzie łatwiej opanować chęć podpijania.

Odżywianie

dieta - leczenie alkoholizmu

Niezbędne jest też wprowadzenie alkoholikowi właściwej diety. Rozumie się przez to ograniczenie do minimum słodyczy, białego pieczywa oraz mięsa. Dobre, zwłaszcza po to, aby odtruć organizm, są parodniowe warzywne oraz owocowe detoksy.

Sport

sport - leczenie alkoholizmu

Świetnym sposobem na rozładowanie emocji, zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych, okazuje się także sport. Aktywność fizyczna jak najbardziej jest zalecana, bowiem pozwala odciążyć umysł i zmęczyć ciało. Nie ma też możliwości, aby jakąkolwiek wybraną dyscyplinę uprawiać pod wpływem procentów, więc mając pasję, rezygnujemy z alkoholu.

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *