rozmowa z alkoholikiem

Jak rozmawiać z alkoholikiem o jego problemie

Nie bój się mówić otwarcie o problemie z alkoholem bliskiej Ci osoby. Dzięki temu walczysz o zdrowie nie tylko uzależnionego, ale i swoje. Nie wolno zapominać, że jako krewni czy nawet przyjaciele ludzi zmagających się z nałogiem jesteśmy współuzależnieni. Musimy więc za wszelką cenę przeprowadzić z głównym zainteresowanym konkretną, szczerą i fachową rozmowę. Do takiej dyskusji postaramy się Was przygotować poniżej.

"CHCESZ POMÓC SWOJEJ BLISKIEJ OSOBIE WYGRAĆ Z UZALEŻNIENIEM?KONIECZNIE PRZECZYTAJ TEN ARTYKUŁ DO KOŃCA"

Jak rozmawiać z alkoholikiem?

1. Nie lej wody

Nie chodzi o to, aby komuś prawić jałowe kazanie, ani próbować go „nawracać”. Istotne jest, żeby powiedzieć stanowczo oraz bez ogródek, że w grę wchodzi poważna choroba, która wymaga leczenia tak samo jak każde inne dolegliwości atakujące nasz organizm. Warto być zdeterminowanym i przygotować się na to, że nasz rozmówca, który ma kłopot z alkoholem zwyczajnie będzie negować wszelkiego typu argumenty mu podstawiane pod nos, a nawet tuszować rzeczywistość i zaprzeczać faktom, jakie mu zaprezentujemy czy przypomnimy. To zupełnie normalne, ale nas jako uświadamiających uzależnionego w jego nałogu nie może to zdziwić czy zaskoczyć. Bądźmy twardzi, ale przy tym okażmy poszkodowanemu przez alkoholizm, że może na nas liczyć i z nim jesteśmy.

rozmowa o alkoholizmie

2. Nie bój się szukać wsparcia

Jeżeli wiesz, że nie umiesz przeprowadzić rozmowy z członkiem rodziny czy bliską Ci osobą, która pogrąża się w nałogu, nie wstydź się zasięgnąć informacji u specjalistów. Niech to będzie przykładowo psycholog czy terapeuta z jakiegoś profesjonalnego ośrodka leczenia uzależnień.

Kontakt do terapeuty - 785-966-565

W ten sposób zyskasz kompleksowe wiadomości odnośnie problemu, z jakim boryka się ktoś, kogo chcesz wesprzeć oraz być może zostaną Ci udzielone fachowe porady, jakie pozwolą Ci na owocne przeprowadzenie rozmowy. Zyskasz wiedzę, jak podejść do uzależnionego człowieka i na co kłaść szczególny nacisk, gdy już dojdzie do dyskusji.

terapeuta uzależnienia

3. Nie daj się zwieźć

Bardzo często osoby, które są w roli obserwatora i widzą na własne oczy, że ktoś bliski traci kontrolę nad alkoholem, starają się odwlekać rozmowę w czasie. Niektórzy w obawie, inni bo nie wiedzą jak się za to zabrać, jeszcze inni ponieważ łudzą się, że to minie samo. Niestety tak nie będzie. Nie możemy rezygnować z rozmowy, gdyż uzależniony bez wątpienia nie poradzi sobie z nałogiem sam.

kalendarz - uzależnienie

4. Daj alternatywę

Jeszcze inną formą rozmowy z alkoholikiem, która może pomóc mu wyjść z uzależnienia jest zaprezentowanie konkretnej alternatywy. Zamiast picia- sport, nowa pasja, podróże, zmiana sytuacji życiowej czy zawodowej itp. Jeżeli wesprzemy uzależnionego, przedstawimy mu inne opcje, a także pomożemy mu w ich realizacji, być może łatwiej mu będzie zrezygnować z alkoholu.

wędkarstwo - leczenie uzależnienia

Pozostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *